Vše je jinak než jsem napsal. Info brzy zde:-) Server jede ok.
Ahoj uživatelé mého SDR SpyServeru. Dnes jsem zjistil chybu na anténě - zhoršený kontakt jedné ze 4 smyček, které jsou připojené dé AAA-1 zesilovače. Vlivem toho vznikalo nepříjemné rušení ve spodní části AM. Revizí antény jsem zjistil, že se jedná o zmíněný zhoršený kontakt se smyčkou z ALPEXU. Nejsíše oxidace hliníku mezi kontakty. Takže během 14 dnů proběhne oprava - kontakty ke smyčce připájím, to by snad mohlo být definitivní řešení. Bohužel nemám ale doma pájecí kapalinu na hliník a bez ní nemá cenu se o pájení pokoušet. Takže ji musím objednat, což do víkendu nestíhám, tedy se to musí posunout. Nicméně během 14 dnů věřím, že budeme znovu online. Vím, ž si přijímač řada z vás oblíbila a to včetně mě :-)
Ahoj. Rozhodl jsem se po dvou měsících provozu serveru, kdy se na něm realizovalo zhruba 1500 připojení skrýt ho ze seznamu na webu Airspy. Všiml jsem si, že je zde realizováno velké množství připojení, často opakovaně ze stejné lokality a přijímač pak zůstává naladěn v ham pásmech a občas nějaký trouba vytáhne gain na maximum a poté je přijímač zahlcen. Ačkoli jsem uvedl v deatilu serveru tuto webovou adresu a propagoval server i na youtube a dalších kanálech, tak ze zmíněných 1500 připojení se mi nedostala žádná zpětná vazba. Nikdo nenapsal, jak mu to chodí, jak je spokojen, což je škoda. Proto jsem přijímač skryl a nadále je však online a připojit se bude možné. Uvidíme jak se změní jeho návštěvnost. Je možné, že do budoucna zcela změním adresu i porty a připojit se bude moci jen ten kdo má opravdu zájem a ocení použité antény. Budu rád za zpětnou vazbu na jirka@dxing.cz :-) (stav počítadla připojení k datu zveřejnění článku 1433)
Ahoj, hlásím, že anténa je nyní směrována na 80/260 stupňů. Takže jihovýchodní Asie,/Austrálie - Západní Evropa, Střední a Jižní Amerika
Před pár týdny jsem po delší době dal veřejně k dispozici můj AirspyServer, ke kterému je připojena 4 smyčková anténa (4 smyčky o velikost 120 cm). Jako přijímač je použit Airspy s konvertorem Spyverter. Celá tahle sestavička chodí moc pěkně nejen na středních vlnách, že si na ní ladím i já sám. Dnes jsem nějaký čas strávil např. na 27 MHz. Na přijímač se tedy může připojit kdokoli z celého světa a musím říct, že se rád koukám odkud se kolegové DXeři připojují. Mnoho jich chodí i opakovaně. Zde nabízím pár screenů s místy připojených. V případě, že se jedná o mobilní sítě, bude zřejmě stejná IP adresa a nebude odpovídat vyloženě s místem uživatele. Jinak přijímač naleznete v Airspy directory a nebo na dxing.cz. Budu rád za zpětnou vazbu na uvedeném mailu.
Omezil jsem rozsah SpyServeru pouze na 100-2100 kHz, tedy jen na pásma středních a dlouhých vln. Na SpyServer se připojuje velké množství pravděpodobně radioamatérů. Ne že by mi to nějak vadilo, ale primárně je přijímač určen pro DXery - posluchače. Antény jsou také pirmáně středovlnné. Na tomto přijímači můžete chytat opravdu DXy typu stanice z USA nebo Asie! Je použita špičková anténa. Vím, že je příjem pěkný a bylo by dobré využívat celého možného rozsahu - kdo by o to měl zájem, napište na jirka@dxing.cz.
Před pár dny jsem hledal nějaký log návštěvnosti na SpyServer a kupodivu se mi podařilo jeden nalézt a to SpyServer Monitor. Návod na instalaci je popsán na GitHubu. Potřeboval jsem proces ještě trochu dovyjasnit, a Michal, autor programu mi s tím velmi ochotně poradil. Monitor teď běží 6 dnů a již ukazuje přes 100 připojení na můj SpyServer. Nejvíce připojených je z Ruska a Polska, připojení ale byli kolegové DXeři také z USA, Brazílie, Austrálie nebo třeba Japonska. Zdá se, že jsou uživatelé s přijímačem spokojení a že se k přijímači vracejí. U logů z Polska a Ruska mám podezření, že se bude jednat primárně o radioamatéry. Často zůstává nastavena modulace na CW. V každém případě jsem rád, že se návštěvníkům přijem líbí. Další info v článku po rozkliknutí nadpisu.
... celý článekPo pár měsících jsem zase nahodil středo/krátko vlnný Airspy Server. Ten je nyní opt k dispozici v síti Arispyserverů na stránce https://airspy.com/directory/, konkrétní adresu přijímače, jakožto popis antény a použité techniky naleznete dále v článku.
... celý článekDíky nové anténě, které pracovně říkám mega loop zkouším po letech zase příjem NDB. Tato anténa mi přijímá relativně málo rušení, a tak je pásmo dlouhých vln zase použitelné. Od doby, kdy jsem se příjmem NDB lehce zabýval, už uplynula drahná doba a já jsem konvenční přijímač Icom R75 vyměnil po většinu času již za SDR přijímače Perseus a Airspy. Příjem majáků v morse, často velmi slabých nebo naopak velice blízko sebe posazených, má svá specifika, a tak jsem se potýkal s jejich ideálním zobrazením na vodopádu (waterfall).
... celý článekNa základě reakce KH jsem připravil video z porovnání těchto třech přijímačů. Hledal jsem vhodnou frekvenci, kde bych mohl vyzkoušet oba tyto parametry. Jako vhodný jsem našel kmitočet 89,8, který je obklopen dvěma silnými vysílači. Ještěd (89,9) z jedné strany a Krásné z druhé strany (89,7). Na 89,8 na vertikálnmí polarizaci mi z jihu chodí BBC z Českých Budějovic. Příjem je závislý na momentálních podmínkách. Udělal jsem dvě videa, jedno včera a druhé dnes, kde signál také je, ale na tak silný. Měl jsem anténu natočenou trochu více na západ, z hlediska vzájemného porovnání to ale není podstatné. Z nahrávky je alespoň mně patrné, že Sony XDR F1HD má z těchto dvou přijímačů ciltivost i selektivitu nejlepší. Všechny přijímače měly nastaven filtr na 35-36 kHz a nucené mono. Jedná se o ukázku v případě opravdu extrémních podmínek, kdy je příjem na hranici.
Okna byla zaznamenávána programem OBS, přepínal jsem je mezi sebou a windows mixerem jsem zapínal a vypínal zvuk z příslušeného přijímače, proto jsou na videu chvílemi pauzy.
... celý článekKompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com
(c) dxing.cz 2024