Po pár měsících jsem zase nahodil středo/krátko vlnný Airspy Server. Ten je nyní opt k dispozici v síti Arispyserverů na stránce https://airspy.com/directory/, konkrétní adresu přijímače, jakožto popis antény a použité techniky naleznete dále v článku.
Anténa
Ta je asi hlavní novinkou a také důvodem, proč jsem Airspy Server zase nahodil. Důvod je celkem prozaický. Signál z této nové antény zatím nemohu dostat ke svému Perseovi. Jednak nemám dostatečně dlouhý kabel a pak nemám dostatečně velkou díru ve zdi pro protažení dalšího kabelu. Takže pro Perseus je stále primárním zdrojem soustava 3 LZ1AQ zdvojených smyček o průměru 96 cm.
Anténa připojená k přijímači Airspy však má podstatně větší rozměr. Jedná se o opět o dvě smyčky, avšak o průměru 140 cm. Nárůst signálu je markantní a to tak, že mne to trochu vede k podezření, jestli jsem při nedávné rekonstrukci sestavy smyček někde neudělal chybu, že je signál o tolik slabší:-) I v případě těchto velkých smyček je samozřejmě použit zesilovač od LZ1AQ, s kterým jsem maximálně spokojený. Celkem mám již 4 kousky a je to investice, která se velmi vyplatí, pokud je člověk rádiový blázen jako já.
Nová anténa je velice tichá, je na ní minimum rušení. SNR narostlo. V příloze je pár fotografií. Smyčky jsou vyrobeny tradičně z Alpexu, kterého mám ještě doma pár desítek metrů pro další experimenty:-)
Přijímač
Použit je zmíněný Airspy R2 + Spyverter- Ověřená a funkční kombinace. O tom asi už není moc co psát.
Server
Server běží na RPi 4B 4GB.
Napište mi vaše zkušenosti s mým přijímačem na jirka@dxing.cz.
Adresa přijímače je: sdr://81.201.61.159:5556 a připojit se lze z programu SDR#
Limit momentálně nastaven na 60 minut, nastaveni 2 uživatelé. Rozsah je 0-30 MHz.
V případě, že budu potřebovat používat přijímač já sám, provedu restart. Za to se předem omlouvám.
Zajímavý a povzbudivý instruktážní článek. Antén není nikdy dost a stále se dá vylepšovat. Každá zkušenost je cenná.
Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com
(c) dxing.cz 2024